Masz wyciek benzyny? Oto co koniecznie musisz zrobić

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wyciek benzyny po zatankowaniu samochodu? To problem, na który często zwracają uwagę kierowcy. Dlaczego tak się dzieje? Z czego wynika ten kłopot i jak sobie z nim poradzić? Jak się okazuje, jest kilka powodów, które mogą wpłynąć na wystąpienie takiej awarii.

Jak znaleźć usterkę przy wycieku benzyny?

Na wstępie chcemy zaznaczyć, że wyciek paliwa nie będzie niebezpieczny w przypadku oleju napędowego. Benzyna niestety jest łatwopalna, pozostawiona na powierzchni po wycieku może ulec zapłonowi. Jeśli uważasz, że w przypadku Twojego samochodu napędzanego silnikiem benzynowym dochodzi do wycieku paliwa, koniecznie udaj się do warsztatu, gdzie mechanik na wstępie spuści zatankowane paliwo, a następnie przejdzie do identyfikacji źródła usterki. Najczęściej jest to mechaniczne uszkodzenie baku, czasem powodem jest korozja. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, z którego miejsca dokładnie jest wyciek. Wystarczy, że samochód chwilę postoi na podjeździe, a zobaczysz, gdzie znajdują się plamy. Udając się do mechanika, pojazd zostanie podniesiony lub wjedzie nad tunel. Z pomocą latarki specjalista oceni, gdzie pojawił się problem. 

Problematycznym elementem, który powoduje wyciek paliwa w samochodzie, jest nieszczelny ring uszczelniający. Czasem także dochodzi do pęknięcia pierścienia mocującego wkład pływaka. Nieszczelne przewody odpowietrzające również się zdarzają. Jednak ważna uwaga, wymienione przed chwilą problemy powodują wyciek tylko wtedy, gdy samochód jest zatankowany do pełna. Gdy poziom paliwa spada, a wyciek wciąż występuje, jest to prawdopodobnie korozja lub uszkodzenie mechaniczne, o których pisaliśmy już wcześniej.

Usterka czy niedopatrzenie? Wyciek paliwa po zatankowaniu

Co ciekawe, nie zawsze to usterka jest powodem wycieku paliwa. Zdarza się, że wina leży po stronie producenta, a dokładniej pracowników fabryki. Jak to możliwe? W niektórych pojazdach, choć w przypadku benzynowych zdarza się to rzadko, górny dekiel zbiornika nie jest prawidłowo dokręcony. Gdy samochód jest zatankowany do pełna i wjeżdża w nierówności, paliwo może wyciekać i spływać po ściankach baku. Będzie to widoczne głównie podczas dłuższego postoju. Co wtedy zrobić? Najlepiej udać się do mechanika, który prawdopodobnie na miejscu dokręci dekiel.

Jak sprawdzić szczelność zbiornika paliwa?

Najprostszym sposobem sprawdzenia szczelności zbiornika paliwa będzie udanie się do specjalisty, który sprawdzi wszelkie elementy mogące być przyczyną problemu. Jednak z reguły wystarczy po prostu obserwacja. Zwracaj uwagę na to, czy podczas dłuższego postoju pod samochodem nie pojawia się plama. Oczywiście zalecamy sprawdzić najlepiej po zapachu czy jest to na pewno paliwo. W końcu może to być także woda po deszczu czy myciu pojazdu. 

Co więcej, w taki sposób sprawdzisz także, czy inne elementy samochodu są szczelne, mowa tutaj między innymi o układzie klimatyzacji czy chłodniczym. Zdarza się również, że to zbiornik od spryskiwaczy został uszkodzony, dlatego plama pojawia się pod autem. Jednak bez dwóch zdań rozpoznasz specyficzny zapach benzyny, będziesz ponadto wiedział, że problem leży w okolicach baku. Jeśli jednak nie jesteś pewny, udaj się do mechanika, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Zdj. główne: Rock Staar/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*