Zaprawki czy oddanie auta do lakiernika? Zobacz zalety i wady rozwiązań

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Niestety wprowadzenie napraw lakierniczych to konieczność niemal w każdym samochodzie. Prędzej czy później musi zająć się tym każdy kierowca.

Lakier może zostać zniszczony na drodze, przez kamienie lub drobinki piachu. Do uszkodzenia może dojść w czasie kolizji. Przyczyną wprowadzenia zmian lakierniczych na samochodzie może być również czas – kolor po kilku latach się starzeje, przez co nie wygląda już tak atrakcyjnie. Wiele osób zastanawia się, czy warto samodzielne robić zaprawki lakiernicze, czy może lepiej od razu oddać auto do lakiernika. Przyjrzyjmy się tym dwóm opcjom, by móc wybrać tą najlepszą.

Zaprawki lakiernicze samochodu – wady

Prace lakiernicze wymagają czasu, doświadczenia i odpowiednich warunków. Niestety lakierowanie części samochodu u profesjonalnego lakiernika może kosztować bardzo dużo, przez co wielu kierowców zastanawia się, czy warto wykonać zaprawki lakiernicze samodzielnie. Nie zawsze jest to dobry pomysł. 

Nie mając doświadczenia i odpowiednich narzędzi oraz warunków można pogorszyć problem. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że naprawy lakiernicze wymagają czasu i cierpliwości, co nie zawsze udaje się zachować przy samodzielnych pracach przy samochodzie. Jeśli więc nie masz wystarczająco dużo wolnego, a samodzielna naprawa samochodu zawsze była dla Ciebie problemem, zaprawki lakiernicze robione samodzielnie nie są dla Ciebie.

Zaprawki lakiernicze w samochodzie – zalety

Kiedy warto robić samodzielnie zaprawki lakiernicze? Kiedy uszkodzenia lakieru są drobne. Warto zaznaczyć, że w ciągu roku samochód narażony jest na negatywne działanie czynników zewnętrznych i atmosferycznych. Niekorzystnie działa sól i drobne kamyki, które mogą uszkadzać karoserię, a przez to zwiększa się ryzyko powstania rdzy, która bardzo szybko rozprzestrzenia się po poszczególnych częściach samochodu. 

Jeśli widzisz mały zalążek rdzy lub uszkodzenie na lakierze, koniecznie zrób zaprawki jak najszybciej. To sposób na ratowanie samochodu i wydłużenie jego trwałości. Zrobienie małych zaprawek samodzielnie nie powinno zająć dużo czasu i nie jest drogie.

Oddanie samochodu do lakiernika – wady

Kierowcy, którzy nie mają doświadczenia w naprawach samochodu często decydują się na korzystanie z usług profesjonalistów. Jest to oczywiście dobra decyzja, ponieważ nie mając wiedzy o tym, jak naprawić samochód, bezpieczniej będzie go oddać do naprawy mechanikowi, który zna się na swojej pracy. 

Niestety kierowcy często dają się złapać na wysokie ceny lakierników. Drobna zaprawka u lakiernika może kosztować naprawdę sporo, a to tylko kilka minut pracy i niewiele lakieru do zużycia. Płacenie dużej sumy za drobne naprawy lakiernicze profesjonaliście to często przepłacanie, ponieważ takie prace mogą robić osoby bez doświadczenia – co oznacza, że zrobić to możesz nawet Ty.

Oddanie samochodu do lakiernika – zalety

Jeśli jednak do lakierowania przeznaczona jest większa część samochodu, to samodzielna praca może nie przynieść zadowalających efektów. Lakierowanie dużych elementów wymaga czasu, wiedzy, doświadczenia, odpowiednich narzędzi i warunków. Lakierowanie elementów samochodu od podstaw składa się z kilku etapów:

  • usunięcie starej warstwy lakieru,
  • oczyszczenie części przeznaczonej do lakierowania,
  • nakładanie podkładu,
  • nakładanie lakieru bazowego,
  • nałożenie lakieru bezbarwnego.

Warto wiedzieć, że każdy z nakładanych produktów powinien schnąć w określonej temperaturze. Takich warunków niestety nie da się uzyskać w domu lub prywatnym garażu. Dlatego przy konieczności lakierowania większych elementów samochodu lepiej udać się do profesjonalnego lakiernika. Dzięki temu można uzyskać zadowalający i trwały efekt.

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Warto wiedzieć, w którym momencie zdecydować się na zrobienie zaprawek lakierniczych samodzielnie, a kiedy lepiej oddać auto do lakiernika.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*