Co przyda się w specjalistycznych warsztatach?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy warsztat samochodowy wymaga niezbędnego wyposażenia, bez którego komfortowa praca nie będzie możliwa. Już najprostsze urządzenia mogą znacząco ułatwić Ci pracę i naprawę pojazdów.

W warsztacie samochodowym, oprócz takich sprzętów jak wózki transportowe, które możesz zakupić na stronie agromech.com.pl, ważny jest także mniejsze ekwipunek, o którym nie każdy pamięta, a który jest niezwykle przydatny. 

Rzecz jasna z usług, takie jak cięcie laserem możesz skorzystać u innych przedsiębiorców, więc skupimy się tutaj głównie na urządzeniach, które nie wymagają dużych nakładów pieniężnych.

Zestaw kluczy

Klucze to jedne z najważniejszych podstawowych narzędzi mechanicznych, których potrzebuje każdy mechanik samochodowy, a także majsterkowicze. Prawie wszystkie prace naprawcze w samochodach wymagają klucza, dlatego koniecznie trzeba mieć go w swoim garażu. 

Klucze mają różną jakość. Najlepiej zakupić zestaw kluczy wyprodukowanych ze stopu chromowo-wanadowego. Są mocne, niezawodne i będą z Tobą przez lata. Jeśli budżet nie wystarczy, kup jak najmocniejsze klucze.

Śrubokręty

Wkrętak to kolejne ważne podstawowe narzędzie mechaniczne w każdym warsztacie. To poręczne narzędzie pomaga w posługiwaniu się śrubami. Płaskie i phillips to najpopularniejsze typy śrub. Więc musisz mieć te dwa śrubokręty w swojej skrzynce narzędziowej.

Lepiej mieć namagnesowane śrubokręty. Trzymają one śrubę dobrze, gdy pracujesz w niewygodnej pozycji. Zmniejsza się też ryzyko zgubienia drobnych elementów.

Młotek

Posiadanie młotka w warsztacie samochodowym może wydawać się zbędne, ale podczas pracy z zakleszczoną częścią pojazdu poczujesz taką konieczność. Czasami tłuszcz, brud i rdza blokują niektóre elementy. W rezultacie wymagają one dodatkowego wysiłku, aby ustąpić..

W takich przypadkach młotek przyniesie wielką ulgę i okaże się nieocenioną pomocą. Niektóre elementy są słabe i mogą się zepsuć, jeśli trafisz w nie zwykłym młotkiem. Pobijak pomoże wyjąć tego typu elementy.

Podnośniki

Wiele prac samochodowych, zwłaszcza gdy musisz pracować przy oponach, hamulcach, zbiornikach paliwa i innych częściach znajdujących się pod samochodem, wymaga podniesienia pojazdu. W takich przypadkach podnośniki są bardzo pomocne. Jest to niezbędny element w każdym warsztacie samochodowym. Pomagają one podnieść samochód przy mniejszym wysiłku.

Na rynku można znaleźć różne typy podnośników samochodowych. Najlepiej, abyś miał co najmniej dwa podnośniki samochodowe w garażu. Znajdź mocne i wytrzymałe gniazda. Jeśli pracujesz przy SUV-ach i upewnij się, że podnośniki są wystarczająco mocne, aby je podnieść.

Rampy

Rampy zastępują podnośniki i stojaki, jeśli chcesz uzyskać większą stabilność. Aby podnieść samochód, wystarczy podjechać samochodem i wspiąć się po rampach. Po wspinaczce w razie potrzeby umieść stopery za kołami.

Do wymiany oleju i innych czynności konserwacyjnych pod samochodem odpowiednie są właśnie rampy. Ale są też wady. Ramy nie pozwolą Ci podnieść wysoko pojazdu. Poza tym w przypadku pracy z kołami i hamulcami podnoszenie za pomocą ramp nie pomoże, ponieważ ograniczają one ruch kół.

Jeśli jednak jesteś profesjonalistą i czerpiesz większe zyski z warsztatu, warto zainstalować równie profesjonalne rampy. Jeśli jesteś tylko początkującym, brak ramp nie będzie tragedią.

Kompresor

Począwszy od pompowania opon do narzędzi pneumatycznych, sprężarki olejowe mają wiele zadań do wykonania w warsztacie samochodowym. Rozważ więc posiadanie tego sprzętu w swoim garażu. Jeśli jedyną potrzebą jest pompowanie opony, dobrze sprawdzą się również kompresory o niskim psi. Do innych celów sugeruje się zakup takiego z wysokim psi. Są kosztowne, ale pozostaną z Tobą przez długi czas, jeśli są odpowiednio konserwowane.

Dobrze jest kupić przenośną sprężarkę powietrza. Ale jeśli nie kupisz przenośnego sprzętu, przedłuż wąż do dwukrotności długości garażu. Pomoże Ci dotrzeć do każdego zakątka garażu.

Reflektor

Praca w stosunkowo ciemnych miejscach jest trudna nawet z latarką w dłoni. Latarki są również ważne, ale latarki czołowe pozwalają zachować wolne ręce i łatwo skupić się na miejscach pracy. Latarki czołowe łatwo skupiają się na dokładnie tych miejscach, w których trzymasz oczy.

Wybierając latarkę, skup się na tym, aby była trwała i ładowalna. Poza tym upewnij się, że opaska jest rozciągliwa i wygodna w noszeniu. Lampy z różnymi ustawieniami jasności są lepsze niż zwykłe lampy. Skoncentruj się więc również na tej wszechstronności.

Multimetr

Do prac elektrycznych w samochodzie multimetr lub multitester będzie niezbędnym narzędziem mechanika. Pomaga ustalić przepływ prądu i zidentyfikować niebezpieczne gorące przewody. Analogowe i cyfrowe – oba typy multimetrów są dostępne na rynku. Multimetry analogowe pokazują odczyt za pomocą wskaźnika. Z drugiej strony multimetry cyfrowe pokazują odczyt oczywiście za pomocą cyfr.

Przed zakupem upewnij się, że Twój multimetr może mierzyć napięcie, prąd, a także rezystancję. Zainwestuj większą kwotę w to narzędzie. Tanie nie potrafią właściwie podawać poszczególnych parametrów. 

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*